
Zistili ste, že má váš partner deti z predchádzajúceho vzťahu? Čo s tým?
Hľadáte partnera pre život? Máte jasnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať, aké by mal mať vlastnosti, v čom by ste si mali byť podobní a naopak aké vlastnosti by mať nemal, aby ste spolu dobre vychádzali? A čo keď niekoho takého stretnete, ale on alebo ona bude mať deti z predchádzajúceho vzťahu? Bude pre vás táto skutočnosť znamenať okamžité ukončenie začínajúcich lásky alebo sa pokúsite s deťmi svojho partnera vychádzať a viesť spoločne plnohodnotný život?
Pravdepodobnosť, že sa zoznámite s partnerom, ktorý má deti, je veľká
V prvom rade je potrebné zamyslieť sa nad tým, v akej situácii ste a koľko máte rokov. Ak očakávate, že si v 30 alebo 40 rokoch nájdete partnera / partnerku vám vekovo zodpovedajúce, nemôžete počítať s tým, že každý, koho stretnete, bude slobodný alebo bezdetný. Vzťahov, ktoré sa skončili neúspechom, existuje nespočetné množstvo. Podľa štatistík sa rozvádza väčšinou každé druhé manželstvo. Partneri, ktorí nepodarený vzťah ukončili, alebo partneri, s ktorými sa niekto rozviedol alebo rozišiel, si zaiste budú hľadať ďalšie partnerský vzťah, ktorý by ich vyslobodil zo samoty. A to bez ohľadu na to, či už nejaké deti z predchádzajúcich vzťahov majú alebo nie. A práve preto musíte počítať s variantom, že ak vám už dávno nie je dvadsať rokov a vy nechcete zostať sám / sama, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa budete musieť postarať nielen o svoju novú lásku, ale aj o partnerove deti z predchádzajúceho vzťahu či manželstve.
Aké situácie môžu nastať?
Tu veľmi záleží na tom, koľko máte rokov, v akom veku je vaša partnerka, koľko vlastných deti, každý z vás máte a či túžite ešte po nejakom spoločnom potomkovi. Existujú nasledujúce možnosti. Každý máte svoje vlastné deti a žiadne ďalšie spoločné nechcete. Ďalším variantom je to, že si zaobstaráte k svojim deťom z predchádzajúcich vzťahov ešte jedno spoločné bábätko. Treťou možnosťou je potom to, že stretnete niekoho, kto už deti má, ďalšie nechce, ale vy po svojom vlastnom túžite. Tu už potom záleží väčšinou len na tom, či svoju lásku uprednostníte pred svojím vlastným dieťaťom či z takéhoto vzťahu zavčasu odídete.
Buďte trpezliví a vyčkávajte!
Ak sa však rozhodnete spojiť svoj život so životom partnera a jeho deťmi, bude veľmi dôležité, akým spôsobom vás jeho potomkovia prijmú. Budete sa musieť snažiť s partnerovými deťmi vychádzať po dobrom, rovnako tak, ako on s deťmi vašimi (ak ich máte). Pozor však na to, že to nemusí byť vždy jednoduché. Pripravte sa skôr na situáciu, kedy budete musieť rozlúsknuť poriadny oriešok.
Dôvodom býva predovšetkým to, že deti mávajú po rozchode alebo rozvode svojich rodičov narušenú psychiku a vo väčšine prípadov nového partnera odmietajú. Pre vás to znamená jediné. Môžete sa na hlavu postaviť, robiť, čo deťom na očiach vidíte, snažiť sa byť dobrým otčimom alebo macochou, ale deti vás aj napriek tomu do svojej blízkosti nebudú chcieť prijať.
V takom prípade je potrebné, aby ste boli trpezliví a aby ste sa deťom príliš nevnucovali. Snažte sa skôr vyčkávať. Deťom trvá niekedy pomerne dlho, než zistí, ako sa situácia má a musí si prísť samé na to, že sa teraz budú stretávať s novou partnerkou svojho otca alebo naopak s novým partnerom svojej matky, a že rodičia pre nich zostane raz pre vždy ich biologická matka a biologický otec, hoci už spolu nežijú a býva každý v inej domácnosti.
Zoznamujte sa s deťmi postupne
Je veľmi dôležité, aby ste sa zoznamovali s nevlastnými deťmi postupne, nie, aby ste ich postavili pred hotovú vec, že sa práve na ich oteckovi alebo mamičke nadobro sťahujete. Nemali by ste si vodiť nového partnera okamžite domov, ak si nie ste úplne istí, že sa jedná o vážny vzťah. Ak je to len krátkodobý úlet, nezaťažujte vaše potomkov s takou informácií. Ak ste si však istí, že s novým partnerom chcete skúsiť žiť, choďte na to opatrne.
Najprv vezmite dieťa niekam na výlet, na zmrzlinu, na prechádzku a až za čas sa odhodlajte k návšteve ich bytu alebo domu. Dieťa musí mať možnosť postupne si na vás zvykať. Tým, že sa k sebe sestěhujú ihneď po rozvode jeho rodičov, väčšinou spustíte lavínu problémov. Deti budú na takúto situáciu reagovať negatívne a potom už to bude len na vás, ako v takejto skúške obstojíte.
Nemáte-li s takou situáciou ešte žiadne skúsenosti a už si neviete rady, vyhľadajte pomoc odborníka na vzťahy v rodine. Ten vám určite poradia, ako sa k dieťaťu správať, čo robiť a čoho sa naopak vyvarovať.
Nájdite si spoločné aktivity
Neodporúča sa, ani to, aby ste si svoje nevlastné deti kupovali drahými darčekmi. Táto metóda totiž nefunguje večne a v niektorých prípadoch sa môže obrátiť proti vám. Snažte sa radšej prísť na nejaké aktivity, ktoré by ste mohli robiť spoločne, ako "nová rodina". Snažte sa deti podporiť v tom, čo majú rady, snažte sa ich pochopiť, zbytočne je nekárejte za návyky, ktoré majú z predchádzajúceho vzťahu. To by si mal riešiť skôr biologický otec alebo biologická matka dieťaťa.
Nechcite, aby vám nevlastné deti vraveli mami alebo tati
Nikdy tiež po nevlastných deťoch nechcite, aby vám hovorili mami alebo tati, aj keď spolu budete žiť v spoločnej domácnosti. Nech vás radšej oslovujú krstným menom.
Lásku; to hlavne deťom
V prvej fáze vášho vzťahu je dôležité, aby ste dokazovali lásku skôr deťom ako svojmu partnerovi. Ak by vás totiž deti často videli, ako ste zamilovaní, ako sa k sebe máte, ako sa prechádzate za ruky, bozkávate, objímate, atď, mohli by nadobudnúť dojem, že už je ich vlastný rodič nemá rád, že je odstrkuje na úkor svojej novej lásky a potom by mohlo byť aproximácii ešte oveľa zložitejšie.
Neporovnávajte svoje a jeho (jej) deti
Ak máte svoje vlastné deti a prídete do vzťahu, v ktorom má aj partner vlastných potomkov, je dôležité, aby ste deti neporovnávali. V praxi to dosť často chodí tak, že máte tendencie svoje vlastné deti chváliť a partnerovo deti neustále za niečo kritizovať. Snažte sa byť teda féroví a merať všetky vaše, teraz už "spoločné" deti, jedným metrom. V novom vzťahu totiž nie je dobré hovoriť "moje deti", "tvoje deti", ale "naše deti". Inak vám vaša nová "rodina" nikdy nebude fungovať.
Podobné články
Trendy v partnerských vzťahoch
S meniacou sa dobou sa mení aj životný štýl ľudí, ich správanie k priateľom, rodine, ale aj ku svojim láskam. Ešte nedávno bolo úplne bežné, že sa dvaja zamilovaní ľudia vzali, užili si krásnu svadbu, zariadili si spoločné bývanie a splodili deti. Dnešná doba však tomuto trendu príliš neholduje. Ako vyzerajú partnerské vzťahy teraz a ako budú najskôr vyzerať v budúcnosti?
Neničte si manželstvo zbytočnosťami
Keď si dvaja ľudia sľubujú vernosť do konca života, očakávajú, že bude ich vzťah plný lásky, pozozumění a ochoty si pomáhať. Pred svedkami si sľubujú, že spolu budú verne žiť v dobrom i zlom, v zdraví aj v chorobe, v šťastí i nešťastí, v bohatstve i chudobe, kým ich smrť nerozdelí. Prečo však niektorá manželstvo končí rozvodom už pár mesiacov po svadbe?
Začnite si jeden druhého zase všímať
Po rokoch vzťahu si už väčšinou nepíšete zamilované smsky do práce. Strácate jeden na druhého chuť a vlastne ste celkom radi, keď jeden z vás odíde na služobnú cestu, alebo na víkend k rodičom. Prečo začínate váš vzťah takto zanedbávať? Vieme, ako z toho von!
Partnerský (manželský) trojuholník
Čo vlastne partnerský (manželský) trojuholník znamená? Ako sa vyrovnať so situáciou, pri ktorej zistíte, že ste jeho súčasťou? Čítajte a dozviete sa!
Sme mingle a je nám spolu fajn!
Mingle jednoducho znamená, že ste oficiálne svoju, ale bývate každý sám. Podobný život ako u singles, len s tým rozdielom, že singles na vydaj či ženenia nemajú ani pomyslenie. Milujete svojho partnera a chcete sa vziať, ale desí vás myšlienka na tradičné domáce život? Vybavíte si len ušlápnutou puťku alebo chlapa ztrhaného prác? Potom skúste žiť ako mingle!
Ako prežiť svokru?
Keď spolu začnete randiť, myslíte si, že je láska len medzi vami. Keď sa vezmete, myslíte si to isté. Je to ale pravda? Bohužiaľ nie. Spolu s partnerom si beriete aj jeho rodinu. A s tou si už nemusíme padnúť do oka. Ako prežiť partnerovu rodinu bez toho, aby vám rozbúrala manželstvo?
Najnovšie články
Novoročné predsavzatia pre váš pohodový vzťah
Máte pocit, že váš vzťah nie je úplne ideálne a je potrebná na ňom trochu zapracovať? Alebo si myslíte, že je na čase začať nový rok nejakým novým partnerským spolužitím? Ak vám až doteraz vaše vzťahy príliš nevychádzali, začnite k nim pristupovať trochu inak. Napríklad práve tým, že si dáte tento rok nejaké novoročné predsavzatia a zmeníte niečo na svojom pohľade na partnerstve, začnú byť vaše vzťahy ideálnymi.
7 znamení, že ste našli svoju pravú lásku
Chodíte s niekým a zaujímalo by vás, či ste pre seba tí praví? Alebo uvažujete o manželstve? Pozrite sa na 7 znamení, podľa ktorých bezpečne poznáte, že ste našli svoju pravú lásku.
5 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor
Na začiatku vzťahu sa všetko zdá byť perfektné. To až časom sa ukazuje, že tomu tak možno nie je. Ako to spoznať čo najskôr? Na čo si dať vo vzťahu pozor? Prečítajte si.
Zvládnite vzťah na diaľku jednoducho a rýchlo
Ste zamilovaní, klape vám to… len ste od seba dosť ďaleko. A naviac v dobe lockdownov a ďalších opatrení je stretávanie ešte zložitejšie. Hľadáte spôsob, ako byť zasa šťastný vo vzťahu na diaľku? Článok vám napovie, čo môžete robiť.
Ako stráviť Valentína?
Sviatok svätého Valentína, nazývaný tiež sviatok zamilovaných, je považovaný za deň, keď by sa mala oslavovať vaša láska. Ako ste na tom vy? Pripravujete pre svoju drahú polovičku nejaké valentínske prekvapenie, alebo je vám tento sviatok úplne ľahostajný? Ak slávite, zaiste už premýšľate o tom, čo vymyslieť na Valentína tento rok. Čo iné možno podniknúť, než ísť na večeru do reštaurácie, na nejaký pekný film do kina, alebo darovať svojej láske valentínsky darček?
Tipy na valentínske darčeky
Prvú schôdzku už máte dohodnutú. Pred vami však stojí ďalšia otázka. Aký darček by mohol potešiť osobu, ktorú zatiaľ ešte veľmi nepoznáte? Snažte sa vychádzať z informácií, ktoré ste o dotyčnej osobe z internetovej komunikácie získali. Podľa toho premýšľajte o vhodnom darčeku. Nekupujte žiadne veľké dary, stačí naozaj maličkosť.