Žiarlivosť alebo aký je život so žiarlivcom alebo žárlivkou

Žiarlivosť alebo aký je život so žiarlivcom alebo žárlivkou

Čo je to žiarlivosť? Ako sa prejavuje? Je žiarlivosť zdravým prejavom lásky alebo sa jedná skôr o vlastnosť, ktorá partnerský vzťah zabíja? Ako sa líši ženská a mužská žiarlivosť? Z čoho žiarlivosť pramení? ... A mnoho ďalšieho na tému žiarlivosť nájdete v tomto článku.

Čo je to žiarlivosť?

Žiarlivosť býva niekým mylne považovaná za úplne bežný a prirodzený prejav lásky. Vo svojej podstate sa však jedná o ľudskú vlastnosť, ktorá dokáže partnerský vzťah skôr poškodiť alebo trvale zničiť ako oživiť. Ak totiž máte doma partnera, ktorý žiarli na každého, kto okolo vás len prejde alebo kto sa na vás úplne nezištne usmeje, potom vás musí život s ním stáť veľa energie.
Žiarlivosť môže mať rôzne podoby. Pokiaľ sa jedná o žiarlivosť, ktorá neprekračuje pomyselné hranice a objaví sa len príležitostne, môže byť táto forma žiarlivosti v podstate neškodná. Je totiž úplne prirodzené, ak niekoho milujete, chcete, aby ste mohli s danou osobou tráviť väčšinu svojho voľného času a je tiež úplne normálne, že sa obávate, aby ste o milovanú osobu neprišli. Ak ste však vďaka partnerovým žiarlivostným scénam obmedzovaní alebo naopak vaše žiarlivostné scény obmedzujú v značnej miere slobodu vášho partnera, môže sa už jednať o žiarlivosť patologickú a s tou nie je na mieste si zahrávať.

Príčiny žiarlivosti sú u žien v podstate zhodné s tými, ktoré k žiarlivosti vedú aj mužov. Rozdiel medzi mužskou a ženskou žiarlivosťou je však v tom, akým spôsobom žiarlia ženy a akým muži. Ženy väčšinou svoju žiarlivosť ventilujú verejne a sú schopné prejaviť, kdekoľvek uznajú za vhodné, žiarlivostnú hysterickú scénu. Muži riešia žiarlivosť buď veľmi agresívnym správaním alebo naopak tým, že žiarlia tajne v súkromí a mnohokrát ani žene nedajú túto skutočnosť najavo.

Prečo k žiarlivosti dochádza?

K žiarlivosti dochádza predovšetkým zo strachu, že by nás mohol náš milovaný partner opustiť, ale aj z obavy, že by sme mohli po rozchode zostať sami. Tieto neodôvodnené obavy spôsobujú, že sa niektorí jedinci začínajú správať k svojmu partnerovi veľmi majetnícky a snažia sa mať milovanú osobu neustále pod kontrolou. Vôbec si, ale neuvedomujú, že tak znepríjemňujú svojmu partnerovi život a obmedzujú jeho slobodu. Spočiatku sa väčšinou jedná o obyčajnú kontrolu, neskôr sa k prejavom žiarlivosti pridávajú odporúčania, príkazy alebo zákazy.

Žiarlivosť pramení väčšinou z nasledujúcich dôvodov. Prvým z nich býva skutočnosť, že si žiarlivý partner málo verí. Považuje sa za menejcennú osobu a má strach z toho, že ho ktokoľvek iný - príťažlivejší, vtipnejší, múdrejší, zábavnejší alebo inak zaujímavejší môže o jeho lásku pripraviť. Žiarlivosť prameniaca z nízkeho sebavedomia teda pramení zo strachu, že nebude môcť konkurovať osobám, ktoré sa pohybujú v blízkosti ich partnera. Pamätajte však na jednu zásadnú vec. Ak neveríte sebe, ťažko budete môcť veriť svojmu partnerovi.

Ďalšou veľmi častou príčinou žiarlivosti býva skutočnosť, že žiarlivý partner neprežil príliš pekné detstvo alebo zdedil túto negatívnu vlastnosť po svojich rodičoch. Citové strádanie dieťaťa, ktorému bolo v detstve poskytované málo lásky, sa môže v dospelosti veľmi ľahko prejaviť práve nežiaducou žiarlivosťou.

Okrem už vyššie spomínaných dôvodov, prečo ľudia žiarlia, môžeme za spúšťač nevery považovať aj skutočnosť, že si boli partneri neverní a dôvera partnerov bola touto skutočnosťou narušená. A je úplne jedno, či ste boli tým neverníkom vy alebo ste boli podvedení vašim partnerom. Dôvodom žiarlivosti môže byť aj fakt, že nevera sa objavuje všade okolo vás a vy z nej jednoducho máte strach.

Ako sa žiarlivosť prejavuje?

Prejavy žiarlivosti môžu byť veľmi odlišné, napriek tomu ich však vždy spája jedna skutočnosť. Žiarlivec alebo žárlivka svojím správaním svojho partnera veľmi obmedzujú. Žiarlivosť spoznáte napríklad podľa toho, že sa svojho partnera neustále pýtate na to, kam večer ide, s kým tam ide, o koľkej sa vráti, prezeráte mu tajne telefón, skúšate volať na čísla, ktoré sa mu v ten deň vo výpise volaní objavili, kontrolujete jeho emailovú poštu, pýtate sa ho neustále dookola, od koho mu prišla SMS správa, kto mu volal, čo od neho dotyčný chcel alebo mu trebárs neustále kladiete otázky na tému, prečo už zase vysedáva pri počítači, s kým si píše atď.

A čo vy? Prehľadali ste niekedy svojmu partnerovi vrecká alebo sa tajne snažili prečítať text listu, ktorý mu prišiel v obálke?

Možno sa zbaviť žiarlivosti?

Žiarlivý jedinec začne vo chvíli, keď mu nezdvihnete telefón, keď mu len v rýchlosti odpoviete na jeho otázku a následne hneď zavesíte, kedy sa oneskoril s príchodom domov, keď sa pekne upravíte pred tým, než vyrazíte s kamarátmi na večierok ... vymýšľať scenáre, v ktorých sa neustále utvrdzuje a ktorými sa následne trápi. Dôsledkom žiarlivostných scén jedného z partnerov potom bývajú hádky, ktoré sa neustále stupňujú a v prípade chorobnej žiarlivosti často končia rozchodom partnerov.

Patologická žiarlivosť

Akýmsi extrémnym prejavom žiarlivosti býva žiarlivosť patologická. V tomto prípade, keď žiarlivý partner zakazuje svojmu náprotivku, aby sa chodil zabávať so svojimi kamarátmi do spoločnosti, aby nenosil príliš sexi oblečenie, kedy vám kontroluje emaily, zakazuje vám odpisovať na správy alebo volať z telefónu, sa už nejedná o negatívnu vlastnosť, ale skôr o určitú formu choroby. Patologická žiarlivosť spočíva v tom, že si žiarlivec/žárlivka myslí, že mu/jej dotyčná osoba patrí a že všetok voľný čas musí tráviť len s ním/ňou. Táto forma žiarlivosti už neprejde sama od seba, ani na nej nemožno zapracovať svojpomocne. Takto chorobne žiarlivý partner si totiž nikdy nepripustí, že má nejaký problém, a preto je potrebné, aby ste pre neho vyhľadali odbornú pomoc. Jedine tak má šancu sa z patologickej žiarlivosti vyliečiť.

Ak však nie ste prípad patologického žiarlivca, máte šancu zbaviť sa žiarlivosti. Nie je to však nič jednoduché. Základom však je, aby ste si uvedomili, že tým, kto má nejaký problém, ste práve vy! Ďalej je potrebné, aby ste dali svojmu partnerovi viac voľnosti, inak nebude mať vaša láska dlhé trvanie. Život so žiarlivcom/žárlivkou je totiž veľmi ubíjajúci. Dajte teda svojmu partnerovi priestor pre jeho priateľov a koníčky, nečakajte na neho doma a nesledujte, o koľkej sa vrátil. Radšej sa dohodnite, že sa zídete napríklad až pri večeri. Okrem toho, že dáte svojmu partnerovi voľnosť, sa zamerajte aj na seba. Začnite sa venovať niečomu, čo vyplní váš voľný čas. Či už to sú vaši priatelia alebo vaše koníčky. A ak vás nejaký žiarlivý prejav prepadne, snažte sa zachovať pokojnú hlavu a držať žiarlivosť na uzde! Uvidíte, že časom, až zvládnete svoje emócie, sa vám aj vášmu partnerovi/partnerke bude žiť oveľa ľahšie!


Podobné články

Rande po rozchode

Rozchod často zamáva aj s tými najsilnejším. Obzvlášť vo chvíli, keď nieste iniciátorm rozchodu. Ani vy nemusíte byť výnimkou. Nadviazanie nového vzťahu je pre väčšinu ľudí ihneď po rozchode nepredstaviteľné. Poradíme vám, ako sa rýchlo zotaviť po rozchode, aby ste si mohli s niekým vyjsť na rande.

Ako prežiť svokru?

Keď spolu začnete randiť, ​​myslíte si, že je láska len medzi vami. Keď sa vezmete, myslíte si to isté. Je to ale pravda? Bohužiaľ nie. Spolu s partnerom si beriete aj jeho rodinu. A s tou si už nemusíme padnúť do oka. Ako prežiť partnerovu rodinu bez toho, aby vám rozbúrala manželstvo?

Vzťah so starčekom

Nikdy ste si veľmi nerozumeli s mužmi vo svojom veku? Priťahovali váš skôr zrelí muži, ktorí už nazbierali nejaké tie skúsenosti? Muži, ktorí sa slepo neženú za všetkým novým? Dnes už našťastie nie je každá žena so starším partnerom označovaná za zlatokopku. Napriek tomu so sebou nesie vzťah s výrazne starším mužom určité úskalia. Pozrite sa na tie najvýraznejšie.

Ako sa vyrovnať so smrťou partnera?

Smrť patrí medzi témy, ktoré nie sú príliš obľúbené. Smrť blízkej osoby je totiž tým najhorším, čo vás môže v živote stretnúť. Ako teda zvládnuť smrť partnera? Ako sa vyrovnať s tým, že ste prišli o niekoho, koho milujete? Čo urobiť preto, aby ste mohli začať žiť nový život?

Ako spoznať nešťastného partnera?

Poznáte to, muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Bohužiaľ to tiež často znamená, že si vôbec nerozumejú! Občas tak nastanú situácie, kedy skrátka netušíte, či je s vami vaša polovička šťastná, alebo nie. Mnohí to nehovoria, pretože je to pohodlné, iní preto, že nevedia, ako to povedať. Možno si to ale len nahovárate. Ako teda spoznať, že je váš miláčik nešťastný?

Chcem svojho muža späť aneb ako vyhrať nad milenkou

Väčšina mužov, ktorí sú nespokojní so svojou ženou, si nájdu milenku. Je to pre nich najjednoduchšie a najpríjemnejšie riešenie, ako sa odreagovať od problémov s manželkou. Ak ste v úlohe manželky a stalo sa vám to isté, dobre si premyslite, či s vaším mužom chcete skutočne zostať alebo nie. Ak áno, pripravte sa na dlhý a únavný boj. Predsa sa o neho nebudete chcieť deliť s milenkou!

Najnovšie články

Novoročné predsavzatia pre váš pohodový vzťah

Máte pocit, že váš vzťah nie je úplne ideálne a je potrebná na ňom trochu zapracovať? Alebo si myslíte, že je na čase začať nový rok nejakým novým partnerským spolužitím? Ak vám až doteraz vaše vzťahy príliš nevychádzali, začnite k nim pristupovať trochu inak. Napríklad práve tým, že si dáte tento rok nejaké novoročné predsavzatia a zmeníte niečo na svojom pohľade na partnerstve, začnú byť vaše vzťahy ideálnymi.

7 znamení, že ste našli svoju pravú lásku

Chodíte s niekým a zaujímalo by vás, či ste pre seba tí praví? Alebo uvažujete o manželstve? Pozrite sa na 7 znamení, podľa ktorých bezpečne poznáte, že ste našli svoju pravú lásku.

5 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor

Na začiatku vzťahu sa všetko zdá byť perfektné. To až časom sa ukazuje, že tomu tak možno nie je. Ako to spoznať čo najskôr? Na čo si dať vo vzťahu pozor? Prečítajte si.

Zvládnite vzťah na diaľku jednoducho a rýchlo

Ste zamilovaní, klape vám to… len ste od seba dosť ďaleko. A naviac v dobe lockdownov a ďalších opatrení je stretávanie ešte zložitejšie. Hľadáte spôsob, ako byť zasa šťastný vo vzťahu na diaľku? Článok vám napovie, čo môžete robiť.

Ako stráviť Valentína?

Sviatok svätého Valentína, nazývaný tiež sviatok zamilovaných, je považovaný za deň, keď by sa mala oslavovať vaša láska. Ako ste na tom vy? Pripravujete pre svoju drahú polovičku nejaké valentínske prekvapenie, alebo je vám tento sviatok úplne ľahostajný? Ak slávite, zaiste už premýšľate o tom, čo vymyslieť na Valentína tento rok. Čo iné možno podniknúť, než ísť na večeru do reštaurácie, na nejaký pekný film do kina, alebo darovať svojej láske valentínsky darček?

Tipy na valentínske darčeky

Prvú schôdzku už máte dohodnutú. Pred vami však stojí ďalšia otázka. Aký darček by mohol potešiť osobu, ktorú zatiaľ ešte veľmi nepoznáte? Snažte sa vychádzať z informácií, ktoré ste o dotyčnej osobe z internetovej komunikácie získali. Podľa toho premýšľajte o vhodnom darčeku. Nekupujte žiadne veľké dary, stačí naozaj maličkosť.