Pravidlá partnerskej komunikácie

Pravidlá partnerskej komunikácie

O tom, že je kvalitný partnerská komunikácia základom každého dobre fungujúceho vzťahu, vieme všetci. Ako má, ale správna komunikácia vyzerať, aby ste predišli zbytočným nezhodám, hádkam, nedorozumeniam a zároveň, aby partner presne vedel, čo od neho očakávate? Jedine tak, že budete dodržiavať určité komunikačné pravidlá. Predsa len, málokto z vás je jasnovidec, ktorý presne vie, čo ten druhý chce. Ak budete dávať partnerovi jasne najavo, čo od neho očakávate, čo sa vám páči a čo nie, bude váš život oveľa spokojnejší.

Hovorte spolu o všetkom

S partnerom je potrebné hovoriť nielen o tom dobrom, ale aj o tom zlom, čo sa vám v živote prihodilo. Skúste si teda každý deň aspoň na chvíľu spoločne sadnúť a porozprávať sa o tom, čo ste ten deň prežili, čo vás potešilo či čo vám spôsobilo vrásky na čele. Pamätajte na to, že komunikácia udržuje zdravý tešiť z partnerstva vzťah a navyše vás ako partnerov spája. Ak totiž viete, čo sa práve honí vášmu partnerovi hlavou, viete z čoho má radosť alebo prečo je smutný, viete tiež ako sa k nemu máte v danej chvíli správať. Či sa s ním máte radovať, pomáhať mu riešiť problém alebo ho nechať chvíľu v pokoji, aby sa mohol so svojimi starosťami sám vyrovnať.

Vyjadrujte sa presne

Ak sa vás na niečo partner pýta, odpovedajte na jeho otázky jasne. Z odpovede by mal vždy vyznieť váš názor na danú vec. Teda buď áno alebo nie. Nenechávajte partnerovi priestor, aby si vašu neurčitú odpoveď vysvetlil po svojom. Ak totiž odpoviete "možno", môže medzi vami dôjsť okamžite k nedorozumeniu. Vy budete v kútiku duše vedieť, že vaše "možno" znamená "zásadne nie", ale partner si môže vyložiť vaše "možno" skôr ako "áno". A hneď na vás môže čakať nemilé prekvapenie a na vášho partnera / vašu partnerku zbytočné sklamanie.

Dôkladne zvážte, čo chcete vysloviť

To, že koľkokrát povedzte niečo iné, ako ste v skutočnosti chceli povedať, poznáte určite všetci. Obzvlášť ak vám to rýchlejšie hovorí, ako myslia. Ak sa jedná o nejaké dôležité rozhodnutie alebo situáciu, na ktoré vám naozaj záleží, dobre si premyslite, čo chcete povedať. Nikdy nejednajte v afekte. Mohli by ste totiž povedať veci, ktoré by vás mohli neskôr mrzieť. Radšej najprv vychladne a až následne vyneste ortieľ. Uvidíte, že s pokojnou hlavou, budete reagovať úplne inak (a vo väčšine prípadov oveľa lepšie), než vo chvíli, keď zúri od zlosti. Raz vyslovené slová už totiž nejdú vziať späť a niekedy ani dobre mienená ospravedlnenie nedokáže situáciu napraviť.

Obmedzte negatívny komunikáciu

Dajte si pozor, aby ste pri komunikácii nepoužívali príliš negatív. Obmedzte vyčítania, obviňovanie, príkazy, zákazy, rozkazy. Nepoužívajte moc často iróniu, nesnažte sa svojho partnera zhadzovať, zastrašovať ani neustále poučovať. Vždy sa dá všetko vyriešiť úplne inak. Dajte si len trochu práce s výberom správnych slov. Predsa len dobre volená slová môžu mať opačný efekt, než vyššie spomínané negatívne formy komunikácie.

Ak kritizujete, musíte aj chváliť

Ak chcete svojho partnera za niečo kritizovať, uvedomte si, že je potrebné, aby ste ho tiež chválili. Všetko musí byť vyvážené. Ak by totiž vo vašom vzťahu prevažovala kritika, mohlo by sa stať, že partner nadobudne dojem, že vám nie je dosť dobrý a odníme od vás. Ak teda viete, že sa partnerovi niečo podarilo, niečím vás potešil alebo vám s niečím pomohol, pochváľte ho. Nie je zas tak ťažké povedať vetu alebo dve, z ktorej bude cítiť, že si ho vážite. Niekedy stačí povedať aj "obyčajné" slovko "ďakujem" a dotyčný hneď vie, že ste radi za to, čo pre vás robí.


Podobné články

Dôležité pravidlá pre spokojný vzťah

V láske a vojne neexistujú pravidlá. Tak sa to aspoň hovorí. Pravdou ale je, že každý extrém škodí. Príliš veľa pravidiel lásku dusí, až ju nakoniec udusí úplne. Ich totálny nedostatok je ale tiež zničujúci. Ktoré pravidlá potrebujete, aby váš vzťah zostal dlhý a šťastný?

5 chýb, ktoré ste prevzali od svojich rodičov

Vedeli ste, že deti z rozvedených rodín majú o polovicu väčšiu "šancu", že sa tiež rozvedú? Áno? A ako to, že sa toto nebezpečenstvo zvyšuje s každým rozvodom v rodine? Vzory vzťahov, ktoré okolo vás boli v detstve, vás silne ovplyvňujú. Musíte ich vedome identifikovať, aby ste sa ich mohli zbaviť. Prinášame vám 5 najčastejších z nich!

Čo nikdy nerobiť po rozchode?

Rozchod je určite bolestivá záležitosť. Ste sklamaní, smutní a možno aj naštvaní. Vzťah, do ktorého ste investovali toľko času a prostriedkov, zrazu skončil. Pocit konca prepadne mnoho ľudí. Rozchod sa dá ale zvládnuť aj elegantne a s minimálnymi stratami. Rovnako tak sa ale dá aj úplne prehrať. Čomu by ste sa teda mali pri rozchode a po ňom za každú cenu vyhnúť?

Deti z predchádzajúceho vzťahu

Vzhľadom na to, že sa počet rozvedených párov neustále zvyšuje, nie je nič neobvyklé, že sa po rozvode zamilujete do niekoho, kto má z predchádzajúceho vzťahu (manželstva) jedno, alebo viac detí. Ako sa s "cudzími" deťmi zblížiť? Je to ľahké, alebo vám dokážu deti vášho partnera urobiť zo života peklo?

Je váš partner dostatočne vyzretý na vážny vzťah?

Aj keď mu práca dobre vynáša a ona má už dlho svoj vlastný byt, ešte to neznamená, že sú obaja skutočne pripravení na vážny partnerský vzťah. Stále sa odďaľuje čas, kedy sa deti osamostatňujú a odchádzajú žiť na vlastnú päsť. Lenže ku vzťahu je potrebné ešte o niečo viac, než si len vedieť nakúpiť a uvariť. Ako spoznať, či je už vaša láska dostatočne vyzretá na vážny vzťah?

Maličkosti pre zdravý vzťah

Dlhodobé vzťahy sa často dostanú do bludného kruhu. Partneri vedľa seba žijú skôr ako súrodenci, než ako milenci. Strata vášne a záujmu môže ale stretnúť aj tých, čo spolu randia ešte len mesiac. Hneď na začiatku teda začnite s drobnými maličkosťami, ktoré vám garantujú dlhé trvanie šťastného vzťahu. Aké maličkosti máme na mysli?

Najnovšie články

Novoročné predsavzatia pre váš pohodový vzťah

Máte pocit, že váš vzťah nie je úplne ideálne a je potrebná na ňom trochu zapracovať? Alebo si myslíte, že je na čase začať nový rok nejakým novým partnerským spolužitím? Ak vám až doteraz vaše vzťahy príliš nevychádzali, začnite k nim pristupovať trochu inak. Napríklad práve tým, že si dáte tento rok nejaké novoročné predsavzatia a zmeníte niečo na svojom pohľade na partnerstve, začnú byť vaše vzťahy ideálnymi.

7 znamení, že ste našli svoju pravú lásku

Chodíte s niekým a zaujímalo by vás, či ste pre seba tí praví? Alebo uvažujete o manželstve? Pozrite sa na 7 znamení, podľa ktorých bezpečne poznáte, že ste našli svoju pravú lásku.

5 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor

Na začiatku vzťahu sa všetko zdá byť perfektné. To až časom sa ukazuje, že tomu tak možno nie je. Ako to spoznať čo najskôr? Na čo si dať vo vzťahu pozor? Prečítajte si.

Zvládnite vzťah na diaľku jednoducho a rýchlo

Ste zamilovaní, klape vám to… len ste od seba dosť ďaleko. A naviac v dobe lockdownov a ďalších opatrení je stretávanie ešte zložitejšie. Hľadáte spôsob, ako byť zasa šťastný vo vzťahu na diaľku? Článok vám napovie, čo môžete robiť.

Ako stráviť Valentína?

Sviatok svätého Valentína, nazývaný tiež sviatok zamilovaných, je považovaný za deň, keď by sa mala oslavovať vaša láska. Ako ste na tom vy? Pripravujete pre svoju drahú polovičku nejaké valentínske prekvapenie, alebo je vám tento sviatok úplne ľahostajný? Ak slávite, zaiste už premýšľate o tom, čo vymyslieť na Valentína tento rok. Čo iné možno podniknúť, než ísť na večeru do reštaurácie, na nejaký pekný film do kina, alebo darovať svojej láske valentínsky darček?

Tipy na valentínske darčeky

Prvú schôdzku už máte dohodnutú. Pred vami však stojí ďalšia otázka. Aký darček by mohol potešiť osobu, ktorú zatiaľ ešte veľmi nepoznáte? Snažte sa vychádzať z informácií, ktoré ste o dotyčnej osobe z internetovej komunikácie získali. Podľa toho premýšľajte o vhodnom darčeku. Nekupujte žiadne veľké dary, stačí naozaj maličkosť.