Kritika, ktorá môže zničiť váš vzťah
V zdravom vzťahu partneri hovoria o veciach, ktoré treba riešiť. Neprechádzajú je. To znamená, že si občas musia hovoriť aj nepríjemnú pravdu. Je ale rozdiel, či len vyčítate, alebo ju oznámite s pokojom a treba is návrhom riešenia. Znevažujúce kritika, ktorá zraňuje, môže veľmi ľahko zničiť každý aj akokoľvek dobre fungujúci partnerský vzťah.
Ste kritik?
Kritika väčšinou začína v malých dávkach. Ak je kritizovanú osobou prijaté, kritik postupne pritvrdzuje, až vyčíta takmer všetko. Kritickí ľudia tiež často argumentujú, že si ten druhý nenechá nič povedať, alebo že v minulosti kritiku prijal pozitívne. Tu ale bohužiaľ platí povestné porekadlo "tak dlho sa chodí s džbánom po vodu ...". Výčitky totiž postupne naberajú na intenzite a rovnako tak aj odpor voči nim. Kritizovaný sa začne cítiť neustále kontrolovaný a očakáva zase okamih, kedy mu partner vyčíta, že urobil ďalšiu chybu.
Čo je deštruktívne kritika?
Deštruktívne kritika je vlastne len ponižovanie. Vyčítate svojmu partnerovi jeho povahu, to že naplánoval výlet na deň, keď prší, alebo ho skrátka znevažuje ako človeka. Pritom si to nemusíte ani uvedomiť. Skrátka, iba vypočítavajú nedostatky a ani nenaznačíte nejaké riešenie. Ak budete svojmu partnerovi vyčítať veci, ktoré nemôže nijako ovplyvniť, dostávate sa do bludného kruhu.
Nič sa nemá preháňať
Ak jeden z partnerov častejšie kritizuje, druhý sa začne skôr alebo neskôr cítiť ponižovaný. Nielen psychológovia pritom upozorňujú, že tzv. Vyhlasovaní dominancie je pre vzťah rozkladné. Ľudia sa prirodzene bráni a po kritike tak miesto spolupráce nastupuje vzdor. Kritizovaný jednoducho odmietne prijať akékoľvek argumenty, nech sú sebepravdivější. Správna kritika nenúti, ale ponecháva priestor. Kritizovaný sa sám rozhodne, či kritiku prijme alebo nie.
Deštruktívne kritika by sa v harmonickom vzťahu nemala objavovať. Na problémy hľadajte riešenia, nedráždite partnera výpočtom jeho chýb. Zamerajte sa na to, čo sa dá zlepšiť. Čo sa nedá ovplyvniť, skrátka nemôžete ovplyvniť. Každý môže urobiť v živote chybu. Nezasekne sa však na nej!
Podobné články
Vďaka týmto 5 veciam spolu vydržíte naveky
Že to nemôže byť také jednoduché, ako píšeme v nadpise? To je síce pravda, ale prečo neísť pravdepodobnosti trochu oproti? Stovky párov, ktoré sú spolu viac ako 30 rokov, majú vo vzťahu päť spoločných znakov. Chcete vedieť akých?
Prechodený vzťah, alebo kríza?
Vzťahy prechádzajú určitým vývojom. Môžu byť lepšie, môžu byť horšie, zažívajú vrcholy i pády. Keď na svojom vzťahu pracujete, postupom času môže naozaj vyrásť v lásku do konca života. Občas ale či chceme, alebo nie, dospejú naopak k svojmu prirodzenému koncu. Nie je na tom nič zlé. Keď ale zostávate v takomto "prechodenom" vzťahu, ste stále nešťastnejší. My vieme, ako rozoznáte prechodený vzťah od obyčajnej partnerskej krízy. Viete to aj vy?
Single život alebo život vo dvojici?
Odsťahovali ste sa od rodičov a rozhodli ste sa, že si budete užívať single život a svoj prázdny byt? Alebo ste sa naopak konečne presťahovali s partnerom do spoločného bývania a nemôžete si vynachváliť, že ste na všetko dvaja? Oba životy majú svoje výhody, aj nevýhody. Každý navyše uprednostňuje niečo iné. Ako ste na tom vy?
Ako sa starať o vzťah?
Naše babičky a dedkovia žili / žijú vo vzťahu, ktorý je bežne dlhší, ako päťdesiat rokov. V dnešnej dobe sú ľudia vďační za to, že im láska vydrží aspoň päť, alebo desať rokov. Ako to len prarodičia robia? Máme pre vás niekoľko rád, ktorých by ste sa mali držať, aby vám váš vzťah tiež vydržal.
Uponáhľanej partnerské vzťahy
Dnešné zoznamovanie prebieha úplne odlišne od zoznamovanie v skorších dobách. Tatam sú doby, kedy sa ľudia zoznamovali výhradne tak, že sa niekde stretli, spoločne sa dlhé mesiace spoznávali, než sa rozhodli, či spolu budú chodiť alebo nie. Dnešná doba je príliš uponáhľaná a to sa prejavuje nielen v živote ako takom, v pracovnom procese, ale aj v partnerskom vzťahu.
Domáce násilie - ako to začína?
Či chceme, alebo nie, násilie sa vzťahom nevyhýba. Myslíte si, že vy sa do niečoho podobného nikdy nedostanete, pretože by ste hneď po prvej facke zo vzťahu odišli? Vzťah s násilníkom ale nikdy nezačína obyčajnou fackou. Ako sa teda stane, že týraný človek zostáva aj po prvom konflikte v podobnom spolužití?
Najnovšie články
Novoročné predsavzatia pre váš pohodový vzťah
Máte pocit, že váš vzťah nie je úplne ideálne a je potrebná na ňom trochu zapracovať? Alebo si myslíte, že je na čase začať nový rok nejakým novým partnerským spolužitím? Ak vám až doteraz vaše vzťahy príliš nevychádzali, začnite k nim pristupovať trochu inak. Napríklad práve tým, že si dáte tento rok nejaké novoročné predsavzatia a zmeníte niečo na svojom pohľade na partnerstve, začnú byť vaše vzťahy ideálnymi.
7 znamení, že ste našli svoju pravú lásku
Chodíte s niekým a zaujímalo by vás, či ste pre seba tí praví? Alebo uvažujete o manželstve? Pozrite sa na 7 znamení, podľa ktorých bezpečne poznáte, že ste našli svoju pravú lásku.
5 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor
Na začiatku vzťahu sa všetko zdá byť perfektné. To až časom sa ukazuje, že tomu tak možno nie je. Ako to spoznať čo najskôr? Na čo si dať vo vzťahu pozor? Prečítajte si.
Zvládnite vzťah na diaľku jednoducho a rýchlo
Ste zamilovaní, klape vám to… len ste od seba dosť ďaleko. A naviac v dobe lockdownov a ďalších opatrení je stretávanie ešte zložitejšie. Hľadáte spôsob, ako byť zasa šťastný vo vzťahu na diaľku? Článok vám napovie, čo môžete robiť.
Ako stráviť Valentína?
Sviatok svätého Valentína, nazývaný tiež sviatok zamilovaných, je považovaný za deň, keď by sa mala oslavovať vaša láska. Ako ste na tom vy? Pripravujete pre svoju drahú polovičku nejaké valentínske prekvapenie, alebo je vám tento sviatok úplne ľahostajný? Ak slávite, zaiste už premýšľate o tom, čo vymyslieť na Valentína tento rok. Čo iné možno podniknúť, než ísť na večeru do reštaurácie, na nejaký pekný film do kina, alebo darovať svojej láske valentínsky darček?
Tipy na valentínske darčeky
Prvú schôdzku už máte dohodnutú. Pred vami však stojí ďalšia otázka. Aký darček by mohol potešiť osobu, ktorú zatiaľ ešte veľmi nepoznáte? Snažte sa vychádzať z informácií, ktoré ste o dotyčnej osobe z internetovej komunikácie získali. Podľa toho premýšľajte o vhodnom darčeku. Nekupujte žiadne veľké dary, stačí naozaj maličkosť.