
Je veľký vekový rozdiel medzi partnermi problém?
Stretli ste partnera, s ktorým je vám dobre, ale má to jeden háčik. Je oveľa starší / mladší ako vy a vy váhate nad tým, či máte v takomto vzťahu pokračovať, alebo ho radšej včas ukončiť. Ako to vlastne s vekovým rozdielom medzi partnermi je?
Už dávno odzvonilo časom, kedy sa na partnerov, ktorí majú medzi so sebou väčší vekový rozdiel či na vzťah, v ktorom chodí mladší muž so staršou ženou, pozeralo cez prsty. Moderná doba je tolerantnejší, preto sa môžete čoraz častejšie stretnúť s tým, že na ulici stretnete dvadsaťročnú dievčinu a päťdesiatročným mužom alebo naopak štyridsaťročnú ženu s násťročným chlapcom. Čo je však správne? Nemalo by to byť vo vzťahoch tak, ako doteraz, kedy je ideálnym partnerstvom to, keď je muž o 3-6 rokov starší než jeho žena? Aký vekový rozdiel je ešte akceptovateľný a aký už nie? Na to je veľmi ťažké odpovedať.
Tým, ako partneri starnú, tým sa vekový rozdiel medzi nimi zmazáva.
Všeobecne sa dá povedať to, že najmenej problematický je ten prípad, kedy vznikne väčší vekový rozdiel medzi partnermi stredného veku. Prečo? Pretože ak je jedným z partnerov násťročný človek, má starosti týkajúce sa školy, kamarátov a zábavy a vy, ak ste podstatne staršie, riešite zodpovednosť za prácu, peniaze, rodinu, atď Každý z týchto partnerov je úplne inde, každý má iné starosti a v takomto prípade sa jedná skôr o vzťah rodiča a dieťaťa. U partnerov stredného veku už sú záujmy aj životné skúsenosti väčšinou vyrovnané. Tým, ako partneri starnú, tým sa vekový rozdiel medzi nimi zmazáva. Obaja riešia rovnaké starosti - rodinu, bývanie, zamestnanie, financie a vekový rozdiel v takomto vzťahu príliš veľkú rolu nehrá. O niečo problematickejšie vzťah potom nastáva v prípade, keď si mladučká dievčina nájde o mnoho rokov staršieho partnera. Na jednu stranu jej síce imponuje partnerovho múdrosť a zrelosť, na druhú stranu musí premýšľať o tom, že až jej bude päťdesiat a bude si chcieť užívať života, jej partnerovi už môže byť sedemdesiat či viac. Namiesto toho, aby potom jazdila po výletoch a dovolenkách, sa bude musieť o svojho partnera starať a života už si príliš neužije.
Ak je vekový rozdiel príliš veľký, môžete sa začať v budúcnosti čeliť vo vzťahu s celým radom problémov.
Prvý z nich je to, ako sa k sebe vekovo rozdielni partneri budú správať. Išli vekový rozdiel pár rokov, potom sa nebudeme o problémoch asi zmieňovať. Takéto rozmedzie je vnímané spoločnosťou aj psychológmi v podstate dobre. Väčšie problémy môžu nastať v prípade, keď si nájdete partnera, ktorý je o dvadsať či tridsať rokov starší / mladší.
Ak sa pozrieme na to z pozície toho staršieho partnera, väčšinou bude skôr alebo neskôr dochádzať k tomu, že budete mať pocit, že váš mladší partner nemá ešte dostatok skúseností, že v živote chybuje, že nie je dostatočne zrelý a budete mať tendencie mu radiť , ako má čo robiť, čoho sa má vyvarovať, poúčať ho z vlastných chýb, ktoré ste vy v jeho veku tiež robili, budete mať tendencie chrániť ho pred prípadnými problémami, budete sa k nemu správať, ako by ste bol jeho rodič, nie životný partner . Možno, že tiež občas dôjde na situáciu, kedy budete svojmu mladšiemu partnerovi potrebovať predhodiť to, že vy ste ten, kto by mal mať vo vašom vzťahu hlavné slovo, pretože vy ste ten, kto si toho v živote viac prežil, kto má viac skúseností , kto je múdrejší, lepšie finančne zabezpečený, atď Hoci to budete myslieť so svojou láskou dobre, môže mať takéto vaše správanie negatívny vplyv na váš partnerský vzťah.
V opačnom prípade, kedy vy ste tým o desiatky rokov mladším partnerom, pravdepodobne budete k svojmu partnerovi vzhliadať, pretože už vo svojom živote niečo dokázal, vie, ako si v ktorej situácii poradiť, zatiaľ čo vy, ešte stále neviete a váhate. A možno práve preto si budete svojho partnera idealizovať, namiesto toho, aby ste ho brali takého aký je. Častým problémom môže byť v takto vekovo rozdielnom vzťahu aj to, že ako mladší partner môžete pozerať na toho druhého skôr ako na svojho rodiča. Budete spoliehať na to, že vám vždy a v každej situácii pomôže, pretože má skúsenosti, vie, ako vaše starosti a problémy riešiť, je finančne zabezpečený. Ale to je tiež zle. V partnerskom vzťahu sa k sebe musíte správať ako rovnocenní partneri. Medzi rovnocennými partnermi nie je dôležitý vek, ale to, ako si spolu rozumieme, ako si viete počúvať a pomáhať v určitých životných situáciách.
Váš vzťah môže komplikovať aj to, ako na vás bude reagovať okolia.
Ďalším z problémov, ktoré môžu partneri s väčším vekovým rozmedzím vnímať, je to, ako na ne bude reagovať okolia. Jedná sa síce o vec, nad ktorou by mohla väčšina ľudí len mávnuť rukou, ale nie je tomu tak. Chodíte-li s výrazne mladšou ženou, býva vaša partnerka vnímaná okolím ako nezrelá a ľudia ju považujú za ženu, ktorá je s vami predovšetkým kvôli vašim peniazom, ako na tzv zlatokopku alebo z dôvodu, že nemala dobrý vzťah so svojím otcom a tak si ho teraz kompenzuje na vás. Rovnaký problém môže nastať aj v prípade, keď chodíte s výrazne staršou ženou. V takom prípade zase vaše okolie bude špekulovať nad tým, či ste spolu kvôli sexu alebo kvôli nenaplnenej materskej láske.
Akékoľvek väčšie vekové rozdiely vždy komplikuje fakt, že vyvolávajú pozornosť druhých a vy potom musíte často svoj vzťah pred ľuďmi obhajovať. Hoci by ste s vaším partnerom mohli byť za normálnych okolností šťastný pár, konfrontácia s okolím vám bude vašu lásku sťažovať.
Vekový rozdiel by mal byť posudzoval aj v prípade, keď jeden z partnerov chce založiť spoločnú rodinu. Potom je potrebné premyslieť, ako by vaša rodina fungovala, keď by ste si zaobstarali dieťa.
Je teda len na vás, ako si so starším alebo mladším partnerom život zariadite a ako spolu budete vychádzať!
Podobné články
Najčastejšie príčiny krízy vo vzťahu
Každý vzťah prechádza rôznymi obdobiami a to vrátane tých krízových. Tie sa najčastejšie vyskytujú v druhom a potom siedmom roku spolužitia. Ak vám niekto tvrdí, že krízu vo vzťahu nikdy nezažil, klame nielen vás, ale aj sám seba. Ak sa o váš vzťah staráte, nezhody možno pomerne ľahko ustojíte. Čo ale patrí medzi najväčšie vzťahové strašiaky?
Chce sa k vám vrátiť späť?
Máte za sebou bolestivý rozchod s vaším milovaným? Máte však pocit, že to váš "ex" ľutuje a snaží sa vás získať späť do svojej náruče? Máte mu dať druhú šancu? Ako spoznať, že sa nemýlite, že o vás váš bývalý naozaj ešte stojí? Pozrite sa na najčastejšie spôsoby, podľa ktorých ľahko spoznáte, že sa k vám chce vrátiť späť!
Ako spoznať, či to je (nie je) rande?
Ste v situácii, keď hľadáte partnera a čas od času sa vám stane, že vás nejaký kolega z práce, kamarát či známy pozve niekam na schôdzku? Alebo chodíte s niekým "za kultúrou" pravidelne a neviete, ako na tom ste? Ako máte spoznať, že sa jedná o naozajstné rande a nie len o večer strávený v príjemnej spoločnosti kamaráta? Buďte všímavá, zaiste čoskoro spoznáte, ako sa celá vec má.
Ako riešiť partnerské nezhody?
Žijete so svojím partnerom už nejaký piatok a máte pocit, že už sa celkom dobre poznáte? Myslíte si, že už vás nemôže ničím prekvapiť? Mýlite sa! Z času na čas sa totiž vyskytne situácia, ktorou vás vaša drahá polovička veľmi nemilo prekvapí a ktorá vám dokáže okamžite rozprúdiť krv v žilách. Čo robiť v prípade, že vás váš partner naštval a čoho sa naopak vyvarovať?
Bozkávanie posilňuje lásku v páre
Pri bozkávaní sa v tele človeka vyplavuje oxytocín, tzv. hormón lásky. Ten nabíja človeka pocitom radosti a slasti. Bozky zvyšujú chuť na spojenie dvoch osôb v jedno telo. Niet divu, že sa k sebe zamilovaný pár počas bozkávania ešte viac priťahuje. Bozky pozitívne posilňujú vzťah všetkých dvojíc. Neváhajte teda a vrhnite sa do bozkávanie hneď teraz.
Manželstvo s cudzincom? Áno alebo nie?
Zamilovali ste sa bezhlavo do cudzincov či cudzinky a teraz riešite, čo s takým vzťahom ďalej? Plánovať spoločnú svadbu a rodinu alebo zo vzťahu s cudzím príslušníkom radšej včas vycúvať?
Najnovšie články
Novoročné predsavzatia pre váš pohodový vzťah
Máte pocit, že váš vzťah nie je úplne ideálne a je potrebná na ňom trochu zapracovať? Alebo si myslíte, že je na čase začať nový rok nejakým novým partnerským spolužitím? Ak vám až doteraz vaše vzťahy príliš nevychádzali, začnite k nim pristupovať trochu inak. Napríklad práve tým, že si dáte tento rok nejaké novoročné predsavzatia a zmeníte niečo na svojom pohľade na partnerstve, začnú byť vaše vzťahy ideálnymi.
7 znamení, že ste našli svoju pravú lásku
Chodíte s niekým a zaujímalo by vás, či ste pre seba tí praví? Alebo uvažujete o manželstve? Pozrite sa na 7 znamení, podľa ktorých bezpečne poznáte, že ste našli svoju pravú lásku.
5 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor
Na začiatku vzťahu sa všetko zdá byť perfektné. To až časom sa ukazuje, že tomu tak možno nie je. Ako to spoznať čo najskôr? Na čo si dať vo vzťahu pozor? Prečítajte si.
Zvládnite vzťah na diaľku jednoducho a rýchlo
Ste zamilovaní, klape vám to… len ste od seba dosť ďaleko. A naviac v dobe lockdownov a ďalších opatrení je stretávanie ešte zložitejšie. Hľadáte spôsob, ako byť zasa šťastný vo vzťahu na diaľku? Článok vám napovie, čo môžete robiť.
Ako stráviť Valentína?
Sviatok svätého Valentína, nazývaný tiež sviatok zamilovaných, je považovaný za deň, keď by sa mala oslavovať vaša láska. Ako ste na tom vy? Pripravujete pre svoju drahú polovičku nejaké valentínske prekvapenie, alebo je vám tento sviatok úplne ľahostajný? Ak slávite, zaiste už premýšľate o tom, čo vymyslieť na Valentína tento rok. Čo iné možno podniknúť, než ísť na večeru do reštaurácie, na nejaký pekný film do kina, alebo darovať svojej láske valentínsky darček?
Tipy na valentínske darčeky
Prvú schôdzku už máte dohodnutú. Pred vami však stojí ďalšia otázka. Aký darček by mohol potešiť osobu, ktorú zatiaľ ešte veľmi nepoznáte? Snažte sa vychádzať z informácií, ktoré ste o dotyčnej osobe z internetovej komunikácie získali. Podľa toho premýšľajte o vhodnom darčeku. Nekupujte žiadne veľké dary, stačí naozaj maličkosť.