Duševné poruchy v partnerstve
S duševnými poruchami sa stretávame vo vzťahu pomerne často. S niektorými problémami do vzťahu už partneri prichádzajú, iné problémy vznikajú až v priebehu spolužitia. V niektorých prípadoch je ale veľmi ťažké rozoznať, kedy ide o duševnú poruchu a kedy o vzťahový problém. O aké poruchy najčastejšie ide?
Depresívne stavy
Asi najčastejším duševným problémom sú tzv. depresie. Hlavným príznakom tejto poruchy je chorobne smutná depresívna nálada, ktorá pretrváva dlhšiu dobu. Okrem depresívnej nálady sa môžeme u takého človeka stretnúť aj s ďalšími príznakmi, ako je napríklad nedostatok energie, neschopnosť prežívať radosť, výčitky, atď. Depresívni ľudia sú bez energie, sú vyčerpaní, úplne demotivovaní. Takí jedinci nemajú na nič náladu, nič ich nebaví, majú potrebu sa ponižovať, nevyhľadávajú kontakt s ostatnými. Depresívni jedinci majú často poruchy spánku a stravovacích návykov. Depresívnu náladu nie je možné u človeka len tak z ničoho nič zmeniť. Takým jedincom môže pomôcť len lekár a vhodne zvolená liečba.
Neurotické poruchy - úzkosti
Okrem depresívnych stavov môžu stáť za partnerskými problémami aj tzv. neurotické poruchy. Tie sa prejavujú tým, že majú jedinci opakujúce sa panické úzkostné stavy. Úzkosť môže zasiahnuť v náhlych záchvatoch, alebo môže na jedinca pôsobiť trvalo. Úzkosti môžu zásadne ovplyvniť kvalitu života chorého, keďže ho obmedzujú nielen v osobnom živote, ale aj v zamestnaní. Medzi tieto problémy patria rôzne fóbie (strach z určitých vecí, situácií), panika sprevádzaná búšením srdca, triaškou, dýchavičnosťou ... Život s úzkostlivým partnerom nie je jednoduchý. Neurotické poruchy sa riešia pomocou psychoterapie. Tá má jedincovi pomôcť porozumieť, čo sa ním deje, identifikovať faktory, ktoré úzkosť zapríčiňujú a pomôcť mu sa s takýmito stavmi vysporiadať.
Hypochondria
Hypochondria je charakterizovaná úzkostným strachom z chorôb. A to aj v prípade, keď je dotknutá osoba uisťovaná lekárom, že je vo výbornom zdravotnom stave. Pre hypochondra je typické, že sa cíti vo svojej chorobe veľmi dobre, pretože je mu venovaná väčšia pozornosť, ako keď je zdravý. Naviac je hypochonder vďaka svojej chorobe často zbavený svojich bežných povinností a to je pre neho často veľmi výhodné. Hypochondria sa najčastejšie prejaví po nejakej prekonanej chorobe. Namiesto toho, aby sa dotyčný cítil lepšie, pociťuje po nasadení liečby zhoršenie svojho stavu. Berie potom celý rad vitamínov, podstupuje dobrovoľne celý rad vyšetrení. Hypochondri si svoje úzkostné sebapozorovanie a strach z choroby vyložene "užívajú". Život s hypochondrom je veľmi náročný, pretože partner netuší, či má jeho milovaný skutočne veľké bolesti, alebo či je opäť chorý, alebo či si tento stav opäť vymýšľa.
Ostatné poruchy osobnosti
Porúch osobností existuje celý rad. Patria medzi ne napríklad aj paranoidné poruchy osobnosti, schizoidné poruchy osobnosti, agresívne poruchy osobnosti, narcistické poruchy osobnosti, .... ale napríklad aj všetkým dobre známa žiarlivosť.
Podobné články
Láska na celý život aneb akými fázami prechádza partnerský vzťah
Začiatok každého partnerského vzťahu je nádherný. Láska, láska a zase ta láska. Láska je väčšinou tým jediným z čoho zamilovaní na začiatku vzťahu žijú. Lenže s pribúdajúcim počtom rokov, ktoré spolu so svojím partnerom trávite, dochádza k tomu, že láska z vášho vzťahu vyprcháva. Pokiaľ teda chcete byť po boku svojho partnera šťastní, je potrebná pochopiť, akými štádiami bude váš partnerský vzťah prechádzať.
Trendy v zoznamovaní
Rovnako ako všetko ostatné podlieha móde aj randenie. Že už ženy dávno nemusí čakať, až je muž osloví, je všetkým zaiste známe. Kde sú tie časy, keď prvý kontakt pri zoznamovaní musel urobiť vždy muž? Dávno preč! Ako však postupovať, ak začínate po dlhoročnom nefungujúcim manželstva znova randiť? Poďte sa pozrieť, aké trendy v zoznamovaní momentálne frčí.
Ako sa rozísť v pokoji?
Rozchod nie je jednoduchou záležitosťou. Nejedného človeka už zrazil na kolená. Plánujete opustiť svoju lásku a neviete, ako to urobiť, aby prebehol váš rozchod v pokoji? Poradíme vám, ako na to. Záruku, že to však prebehne rovnako hladko u všetkých jedincov (aj u tých extrémne citlivých), vám ale nedáme.
7 tipov pre šťastný vzťah
Každý vzťah funguje trochu inak. V priebehu stoviek rokov sa nám ale vykryštalizovali rady, ktoré v tej či onej podobe fungujú vždy. Pozrite sa na 7 zaručených rád, ako si udržať šťastný vzťah.
Raz ste dole, raz hore. Funguje tak aj váš vzťah?
Hovoríte si, že žijete v šťastnom a spokojnom vzťahu, lenže akonáhle to vyslovíte, stane sa niečo, čo vás nemilo prekvapí? Pripadáte si ako na hojdačke? Je váš vzťah chvíľu plný lásky a šťastia a za pár dní plný problémov, hnevu a nenávisti? Možno považovať takéto striedanie nálad vo vzťahu za normálne?
Som slobodná (rozvedená) mamička a hľadám nového partnera a "otca" pre svoje dieťa!
Patríte do skupiny žien, ktoré hľadajú pre svoje dieťa "otca" a pre seba partnera? Či už ste slobodná alebo rozvedená matka, jedno máte spoločné. Doma máte dieťa, ktoré vyrastá bez otca, a vy sa nutne potrebujete s niekým zoznámiť. Pozrite sa na naše rady a tipy, ako sa zoznámiť s mužom svojich snov a ako vaše dieťa s novým partnerom zoznámiť.
Najnovšie články
Novoročné predsavzatia pre váš pohodový vzťah
Máte pocit, že váš vzťah nie je úplne ideálne a je potrebná na ňom trochu zapracovať? Alebo si myslíte, že je na čase začať nový rok nejakým novým partnerským spolužitím? Ak vám až doteraz vaše vzťahy príliš nevychádzali, začnite k nim pristupovať trochu inak. Napríklad práve tým, že si dáte tento rok nejaké novoročné predsavzatia a zmeníte niečo na svojom pohľade na partnerstve, začnú byť vaše vzťahy ideálnymi.
7 znamení, že ste našli svoju pravú lásku
Chodíte s niekým a zaujímalo by vás, či ste pre seba tí praví? Alebo uvažujete o manželstve? Pozrite sa na 7 znamení, podľa ktorých bezpečne poznáte, že ste našli svoju pravú lásku.
5 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor
Na začiatku vzťahu sa všetko zdá byť perfektné. To až časom sa ukazuje, že tomu tak možno nie je. Ako to spoznať čo najskôr? Na čo si dať vo vzťahu pozor? Prečítajte si.
Zvládnite vzťah na diaľku jednoducho a rýchlo
Ste zamilovaní, klape vám to… len ste od seba dosť ďaleko. A naviac v dobe lockdownov a ďalších opatrení je stretávanie ešte zložitejšie. Hľadáte spôsob, ako byť zasa šťastný vo vzťahu na diaľku? Článok vám napovie, čo môžete robiť.
Ako stráviť Valentína?
Sviatok svätého Valentína, nazývaný tiež sviatok zamilovaných, je považovaný za deň, keď by sa mala oslavovať vaša láska. Ako ste na tom vy? Pripravujete pre svoju drahú polovičku nejaké valentínske prekvapenie, alebo je vám tento sviatok úplne ľahostajný? Ak slávite, zaiste už premýšľate o tom, čo vymyslieť na Valentína tento rok. Čo iné možno podniknúť, než ísť na večeru do reštaurácie, na nejaký pekný film do kina, alebo darovať svojej láske valentínsky darček?
Tipy na valentínske darčeky
Prvú schôdzku už máte dohodnutú. Pred vami však stojí ďalšia otázka. Aký darček by mohol potešiť osobu, ktorú zatiaľ ešte veľmi nepoznáte? Snažte sa vychádzať z informácií, ktoré ste o dotyčnej osobe z internetovej komunikácie získali. Podľa toho premýšľajte o vhodnom darčeku. Nekupujte žiadne veľké dary, stačí naozaj maličkosť.